طراحی لباس و عوامل موثر بر آن

طراحی لباس و عوامل موثر بر آن

عوامل موثر بر طراحی لباس قبایل مختلف

از وقتی که بشریت نیاز به پوشیده شدن را در خود احساس کرد طراحی لباس آغاز شد. از عوامل موثر در پیشرفت طراحی لباس را میتوان نیاز به محافظت در برابر عوامل محیطی مختلف بیان کرد. هر لباس بیانگر وضعیت فرهنگی، اجتماعی و زبان بدن فرد میباشد. همچنین طراحی لباس از ابتدا تحت تاثیر شرایط محیطی، اقلیمی و باورها بوده که این مساله را میتوان از لباس های محلی هر مردمی دریافت. مثلا لباس مردم عشایر بلند و رنگارنگ است که نشانگر شکوه و جلال مردم ایل و تاثیر پذیری از طبیعت زیبا و رنگارنگی است که آمیخته با زندگی آن مردم است. مردم جنوب نیز دارای پوششی رنگارنگ و زیبا همراه با نقاب بوده که طراحی لباس شان برگرفته از نیلگونی خلیج فارس و خاک های رنگارنگ هرمز می باشد. وجود پر پرندگانی مثل دارکوب در لباس و کلاه سرخپوستان نشات گرفته از باورهایشان مبنی بر نشان سعادت دانستن پرندگانی همچون دارکوب است. امروزه طراحی سایت به عنوان یک صنعت مهم در کشورهای مختلف محسوب میشود و بسیاری از علاقه مندان به این حوزه کاری میتوانند با شرکت در کلاس ها و دوره های مختلف، علوم مربوط به طراحی لباس را بیاموزند و وارد بازارکار شوند. دوره ی طراحی لباس جهاد دانشگاهی شهید بهشتی، برای سایر علاقه مندان به این حوزه فرصتی را ایجاد کرده است که علاقه مندان میتوانند با شرکت در این دوره، وارد بازارکار طراحی مد و لباس شوند.

 

 

طراحی لباس قبایل مختلف

طراحی لباس چیست؟

طراحی لباس چیست؟

طراحی لباس هنری است که دامنه ی آن مراحل اولیه ی دوخت لباس تا نمایش آن را شامل می شود. طراحی لباس برای هنرمندان و چهره های مشهور در سایز های خاص می باشد ولی برای عامه ی مردم در اندازه های استاندارد و بصورت انبوه است. برای طراحی لباس باید پارامترهای خاصی در نظر گرفته شود مثلا جنس پارچه که باید متناسب با آب و هوا و روحیات مشتریان باشد مثل اسکیموها که لباسی ستبر دارند و مردمان استوایی که لباس هایی کوتاه و نازک دارند، همچنین رنگ و تم پارچه در طراحی لباس مهم است که باید متناسب با فصل باشد. اندازه گیری و تهیه ی الگو از مهمترین مراحل هستند که متناوبا انجام میشوند. طراحی دوخت و طراحی لباس دو مهارتی هستند که به یکدیگر وابسته بوده اما تفاوتهایی دارند. افرادی که در جهاد دانشگاهی شهید بهشتی دوره ی جامع مد و طراحی لباس را گذرانده اند و متخصص طراحی لباس هستند مطالعاتشان در زمینه ی طراحی مد با توجه به سلیقه ی مردم، پیش بینی آن، نظارت بر کیفیت لباس و ارایه ی ایده های خلاق به مشتریان و سرمایه گذاران است. طراحان دوخت در زمینه ی طراحی الگو و دوخت لباس، آشنایی با انواع پارچه ی مناسب و مبانی رنگ متناسب با حوزه ی پوشاک فعال هستند.

 

طراحی لباس و معرفی اصول آن

طراحی لباس و معرفی اصول آن
طراحی لباس در جامعه ی مدرن امروزی نیز بسیار قابل توجه بوده و به صنعتی بسیار پر رونق تبدیل شده است که باعث ایجاد دوره ی طراحی مد و لباس در کلاس های متفاوت و دانشگاه شده است. البته دوره های آموزش طراحی لباس در رشته های مختلف بهتر است مخاطبان خود را شناسایی کرده، نیازهایشان را بشناسند و مهم تر از همه وضعیت فرهنگی اجتماعی شان را به خوبی بررسی کنند و سپس هنر آموزان را جهت تغذیه ی بازار لباس برای طراحی لباس آموزش دهند. می توان در طراحی لباس هایی که قرار است در بستر جامعه تزریق شوند از لباس های سنتی آن سرزمین الهام گرفته شود تا از فرهنگ غنی آن مردم بطور غیر محسوس بهره برده و دارای تطابق فرهنگی با بافت جامعه باشند که تاثیر بسزایی در ارتقای فرهنگ جامعه و شادی مردم خواهد داشت، چون اکثر لباس های محلی رنگارنگ و زیبا بوده که خود الهام گرفته از سرزمین اطراف خود هستند.

طراحی مد و لباس

طراحی مد و لباس
طراحی مد و لباس نیز شاخه ای از طراحی لباس است که انواع لباس در سبک فشن, هیپ هاپ, خیابانی، راک و غیره در آن وجود دارد. در شوهای فشن گاها لباس هایی عجیب دیده میشود که با اغراق در یکی از اجزای لباس یا رنگ طراحی شده اند و قرینگی کمتری در آنها به چشم میخورد، اما نکته ی مورد نظر ناظران صرفا خلاقیت و نوآوری طراحان در طراحی لباس جهت شناسایی و جذب شان در صنعت طراحی لباس می باشد. امروزه مد یک صنعت پویا و فراگیر است و کشورهای آسیای شرقی و اروپایی نقش پررنگی در آن ایفا میکنند. طراحی لباس در دراز مدت میتواند در فرهنگ جامعه و تغییر دیدگاه انسانها بسیار موثر باشد و در سلامت روان جامعه نیز بی تاثیر نبوده و میتواند به ارتقای آن کمک کند، مثلا طراحی لباسهایی با رنگ آبی فیروزه ای باعث القای حس شادی و اشتیاق شده و رنگ سبز باعث ایجاد حس تندرستی و خوشبختی در فرد می گردد در حالی که رنگ مشکی نشانگر عزا و اندوه است اگرچه نشانگر هیبت نیز بوده و محدود به معنی غم نمی شود. تغییر و بررسی طراحی لباس می تواند در ارتقای کرامات انسانی بسیار موثر باشد زیرا لباس در درجه ی اول نشان دهنده ی زبان بدن و جلال شخصیت انسانی است.

 

v

چکیده مقاله

طراحی لباس از ابتدای حضور بشر با توجه به ارتباط بشر با محیط و متاثر از اقلیمش مورد توجه بوده است. طراحی لباس امروزه نیز به یک صنعت مهم و آکادمیک تبدیل شده و خود متاثر از فرهنگ و نیاز و عرف جامعه است و قادر به گذاشتن تاثیرات بسیار مهمی بر جامعه خواهد بود.

اشتراک گذاری: