چگونه طراح مد و لباس شویم؟

ورود به شغل طراحی مد و لباس

ورود به شغل طراحی مد و لباس

شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه ی زیادی به ورود به بازار کار مد و طراحی لباس دارید.
قبل از بررسی این عنوان باید بدانیم که طراحی لباس هنر استفاده از طراحی، زیبایی شناسی، ساخت لباس و زیبایی طبیعی بر لباس و لوازم جانبی آن است که تحت تاثیر نگرش های فرهنگی و اجتماعی است و از نظر زمان و مکان متفاوت است.
طراح مد و لباس در طراحی لباس و لوازمی مانند زیورآلات به روش های مختص به خود و طبق سلایق دنبال کنندگان کار می کند. به دلیل زمان لازم برای ورود پوشاک به بازار، طراحان باید گاه تغییر سلایق مصرف کننده را پیش بینی کنند. اصولا طراح مد و لباس به روش های مختلفی کار می کند. برخی ایده های خود را بر روی کاغذ ترسیم می کنند در حالی که برخی دیگر پارچه را روی فرم لباس می اندازند.

 

 


یک طراح مد و لباس ترکیب لباس، خط، تناسب، رنگ و بافت را تصور می کند. در حالی که مهارت های خیاطی و ساخت الگو مفید است، اما لازمه طراحی موفقیت آمیز مد نیست. بیشتر طراحان مد به طور رسمی آموزش دیده یا شاگرد می شوند. یک طراح فنی با تیم طراحی و کارخانه های خارج از کشور همکاری می کند تا از ساخت صحیح لباس، انتخاب پارچه مناسب و تناسب اطمینان حاصل کند. طراح فنی نمونه های لباس را بر روی مدل متناسب می کند و تصمیم می گیرد که قبل از تولید انبوه لباس، تغییرات مناسب و ساختاری ایجاد نماید.
اگرشما هم به دنبال مسیری برای ورود به این حوزه ی کاری هستید، باید بدانید که جهاد دانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی با برگزاری دوره ی جامع طراحی مد و لباس به شما کمک خواهد کرد که به درستی در این مسیر قدم بگذارید و یک طراح مد و لباس ماهر شوید.

بررسی برخی نکات در زمینه طراح مد و لباس

بررسی برخی نکات در زمینه طراح مد و لباس

طراحی لباس و مد درباره روند مد تحقیق می کند و آنها را برای مخاطبان خود تفسیر می کند.
طراحی های خاص طراحان توسط تولید کنندگان استفاده می شود که این در اصل نقش یک طراح است. با این حال، در این مورد تنوعی وجود دارد که با روش خرید و تجارت، کیفیت محصول تعیین می شود. به عنوان مثال، خرده فروشان در سطح متوسط از پارچه های ارزان قیمت برای کار طراحی و دوخت استفاده می کنند، اما خرده فروشان در سطح بالاتر این اطمینان می دهند که از بهترین پارچه های موجود استفاده می شود.
طراح مد و لباس سعی می کند لباس های کاربردی و همچنین شکیل از نظر زیبایی طراحی کند. او این موارد را در نظر می گیرد که چه کسی احتمالا لباس را میپوشد و همچنین به شرایطی که آنرا می پوشد دقت می کند و آنها در طیف گسترده ای از مواد، رنگ ها، الگوها و سبک ها کار می کند. اگرچه بیشتر لباس هایی که برای پوشیدن روزمره پوشیده می شوند در محدوده سبک های مرسوم قرار می گیرند، اما لباس های غیر معمول اصولا برای موارد خاص مانند لباس شب یا لباس مهمانی جستجو می شوند. برخی از لباس ها به طور خاص برای یک فرد ساخته می شوند، مانند مواردی که از خیاط سفارشی استفاده می شود اما امروزه بیشتر لباس ها برای بازار انبوه، به ویژه لباس های روزمره طراحی شده است.

طراحی لباس بر روی کاغذ
طراح مد و لباس احتمال دارد برای یک خانه مد یا مزون تمام وقت کار کند، به عنوان ‘طراحان داخلی’، که این افراد صاحب طرح ها هستند که به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک تیم کار می کنند.
طراحان مستقل برای خود کار می کنند، طرح های خاص خود را به مزون های معتبر یا بطور مستقیم به فروشگاه ها یا تولیدکنندگان لباس می فروشند. آن دسته از طراحان مد که به صورت مستقل کار می کنند و برای مشتری های خاص خود طراحی می کنند اغلب لباس های اصلی و همچنین لباس هایی را ایجاد می کنند که از روند مد ثابت شده پیروی می کنند. با این حال، بیشتر طراحان لباس برای تولیدکنندگان پوشاک کار می کنند و طرح هایی از مدهای مردانه، زنانه و بچه گانه برای بازار انبوه ایجاد می کنند.

دوره طراحی لباس شامل چیست؟

دوره طراحی لباس

صنعت طراحی مد چیزی کمتر از یک مسیر شغلی رویایی برای میلیون ها نفر نیست. با این وجود، در مقایسه تعداد کمی از آنها انگیزه، عزم راسخ و دانش اساسی در صنعت دمیدن رویاهای خود را دارند. آنچه اغلب تفاوت بین میل به کار در مد و در واقع ورود به صنعت را ایجاد می کند، زمینه لازم آموزشی است. موفقیت در طراحی مد به این معنی است که ابتدا جنبه تجاری این حرفه را درک کنید، در عین حال مهارت ها و استعدادهای خود را به عنوان یک طراح تقویت کنید.

مد و پوشاک
دوره طراحی لباس در دانشگاه ها و مراکز معتبر گاهی شامل محتوای کلاس جهانی است که توسط دانشگاهیان محترم و رهبران صنعت مهندسی شده است. این دوره ها همچنین می توانند شامل یک نمای کلی از صنعت طراحی مد معاصر، معرفی عناصر اصلی طراحی و کاوش در مهمترین اصول طراحی باشند. شما یاد خواهید گرفت که چگونه نه تنها چشم اندازهای خلاقانه خود را زنده کنید، بلکه همچنین چگونه می توانید در یکی از مطلوب ترین صنایع جهان، حرفه ای موفق را رقم بزنید.
اگر به دنبال نقطه شروع کامل برای آینده شغلی خود در طراحی مد هستید حتما دوره های موثر را پیگیری کنید.
امروزه در ایران، پیشرفت سریع در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و صنعت مد، تغییرات چشمگیری در ساختار آموزش عالی مانند سایر زمینه های کاری ایجاد شده است. به لطف ابزارها و امکانات گسترده ارائه شده توسط آموزش الکترونیکی و کلاس های حضوری و غیر حضوری، دامنه آموزش عالی می تواند گسترش یابد و کیفیتیادگیری را افزایش دهد. در راستای توسعه این آموزش در ایران، دانشگاه شهید بهشتی به عنوان یکی از بزرگترین دانشگاههای کشور آغاز به کار و برگزاری کلاسهای دوره مد و طراحی لباس کرده است. اگر شما از علاقه مندان به این حوزه ی کاری می باشید میتوانید با شرکت در کلاس های دپارتمان مد و طراحی لباس جهاد دانشگاهی شهید بهشتی و دریافت مدرک معتبر وارد عرصه ی مد و طراحی لباس شوید.

 

چکیده مقاله

طراحی لباس هنر استفاده از طراحی، زیبایی شناسی، ساخت لباس و زیبایی طبیعی بر لباس و لوازم جانبی آن است که تحت تاثیر نگرش های فرهنگی و اجتماعی است.طراح مد و لباس در طراحی لباس و لوازمی مانند زیورآلات به روش های مختلفی کار می کند. دوره طراحی لباس در مراکز معتبر گاهی شامل محتوای کلاس جهانی است که توسط دانشگاهیان محترم و رهبران صنعت مهندسی شده است.

اشتراک گذاری: