گوهرشناسی چیست؟

گوهرشناسی چیست؟

نگاه کلی به دانش گوهرشناسی و تشخیص سنگ های قیمی

گوهر شناسی دانش مطالعه، برش و ارزش گذاری سنگ های قیمتی است، اما ماهیت گوهر شناسی در شناسایی سنگ های قیمتی است. کسی که در زمینه گوهر شناسی فعالیت می کند گوهر شناس نامیده می شود. جواهر و طلا فروشان نیز ممکن است گوهر شناس باشند. برخی از مجموعه داران و سرمایه گذاران ممکن است فقط به ارزش پولی سنگ های قیمتی علاقه مند باشند، اما برای تشخیص سنگ قیمتی از سنگ قیمتی دیگر، آن ها باید به دنبال یک متخصص گوهر شناسی باشند. گوهر شناسان با استفاده از میکروسکوپ، ابزارهای رایانه ای و سایر ابزارهای درجه بندی، سنگ های قیمتی را -که هم به صورت خام کشف شده و هم در آزمایشگاه ساخته شده اند بررسی می کنند.

برای یک گوهر شناس شغل های بسیاری در بازار یافت می شود مانند ارزیاب سنگ ها قیمتی، طراح جواهرات قیمتی و …. شما می توانید برای آن که در دانش گوهر شناسی موفق به کسب مدرک شوید در دوره گوهر شناسی و طراحی جواهر جهاد دانشگاهی شهید بهشتی شرکت کنید. همان طور که گفتیم گوهر شناسی یک دانش تخصصی است که می تواند شغل های مناسب و پردرآمدی را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

 

گوهرشناسی چیست؟
گوهر شناسی در قلب آن، شناسایی گوهرها است. متخصصان علم سنگ شناسی یک سنگ قیمتی را با ویژگی ها و خصوصیات خاص آن مانند برش، رنگ، کیفیت و وضوح مشخص می کنند. بعنوان مثال، شناسایی بعضی از یاقوت ها و گارنت ها از نظر شکل ظاهری غیرممکن است، اما خصوصیات فیزیکی اساسی آن ها تفاوت زیادی دارد. بسیاری از افراد با گروهی از معیارها آشنا هستند که در سنگ شناسی برای شناسایی الماس استفاده می شود مانند رنگ، وضوح، برش و عیار.

نگاهی عمیق به گوهر شناسی

نگاهی عمیق به دانش گوهرشناسی

در زمینه شناسایی گوهر علاوه بر گوهر شناسان، متخصصان متعددی از جمله ارزیابان، جواهرسازان، فلزکاران و دانشمندان نیز وجود دارند. ممکن است گوهر شناسان به عنوان ارزیاب حرفه ای که تخصص آن ها در بسیاری از صنایع دیگر از جمله فروش جواهرات و سرمایه گذاری مفید است، مشغول به کار شوند. جواهرسازان باید شناسایی گوهر را درک کنند تا به سوالات مشتریان خود پاسخ دهند و هر گونه جواهراتی که برای آن ها آورده شده را شناسایی کنند. بنابراین در رابطه با این که طراحی جواهر و گوهر شناسی چیست باید بگوییم این دو حوزه نزدیکی بسیاری دارند.
طلافروشان و سایر فلزکاران برای ایجاد تنظیمات مناسب به دانش خاصی در مورد خصوصیات فیزیکی سنگ های قیمتی احتیاج دارند. به عنوان مثال، محیطی که برای یک الماس ایده آل باشد، می تواند به یک عقیق آسیب برساند، و میزان فشاری که برای قرار دادن شاخک ها روی گارنت استفاده می شود، می تواند سنگ تانزانیت را بشکند.
برش سنگ های قیمتی نیز به دانش ویژه ای احتیاج دارد، زیرا روش های مناسب برش و صیقل از یک گوهر به گوهر دیگر متفاوت است. آن چه برای یک سنگ قیمتی به خوبی کار می کند برای یک گوهر دیگر اتلاف وقت یا حتی فاجعه بار است. دانشمندان با مدرک زمین شناسی، شیمی و حتی فیزیک کوچکترین گروه گوهر شناسان را تشکیل می دهند. دانشمندان با توسعه تکنیک های جدید آزمایش و تحقیق در مورد سنگ های قیمتی جدید، به دانش شناسایی گوهر دانشی جدید اضافه می کنند. امروزه بازارکار ساخت طلا و طراحی جواهر از شغل های پرمتقاضی شناخته می شود.

گوهر شناسی سنگ های قیمتی به عنوان سرمایه گذاری

گوهر شناسی سنگ های قیمتی به عنوان سرمایه گذاری

هنگامی که بازده در بازار سهام کاهش می یابد، سرمایه گذاران اغلب به دنبال گزینه هایی هستند که نوید افزایش بازده سرمایه گذاری را نسبت به انواع سرمایه گذاری سنتی بدهد. برخی از سرمایه گذاران ممکن است بخواهند دارایی های مشهود را به سادگی به عنوان راهی برای تنوع بخشیدن به دارایی های خود حتی در شرایط خوب بازار در نظر بگیرند. سرمایه گذاری در گوهر شناسی سنگ های قیمتی به ویژه مواردی که نادر یا با کیفیت استثنایی هستند سبب می شود حداقل سرمایه حفظ می شود و یا احتمالا افزایش می یابد.
با این وجود، برخلاف سایر سرمایه گذاری ها، در صورت نیاز فوری به پول نقد، سنگ های قیمتی ممکن است به همین راحتی به فروش نرسند. این اشکال به ویژه برای سنگ های نادر، گران بها و جواهرات ایجاد شده است که فقط مورد پسند خریداران نخبه قرار می گیرند. سرمایه گذاری روی سنگ های قیمتی برای کسانی که می خواهند بازدهی سریع داشته باشند، هیجان انگیز به نظر می رسد، اما بسیار سوداگرانه است و فقط باید توسط متخصصان با تجربه انجام شود.
سنگ های قیمتی

 

چکیده مقاله

گوهر شناسی دانش مطالعه، برش و ارزش گذاری سنگ های قیمتی است، اما ماهیت گوهر شناسی در شناسایی سنگ های قیمتی است. کسی که در زمینه گوهر شناسی فعالیت می کند گوهر شناس نامیده می شود. جواهر و طلا فروشان نیز ممکن است گوهر شناس باشند. برخی از مجموعه داران و سرمایه گذاران ممکن است فقط به ارزش پولی سنگ های قیمتی علاقه مند باشند.

اشتراک گذاری: