طراحی معماری داخلی و طراحی دکوراسیون چیست؟

شاید تا به الان همه ما با ذوق و هنر خود خانه هایمان را تزیین کرده باشیم یا از یک چیدمان خاص برای زیبا کردن خانه هایمان استفاده کرده باشیم. اما تقریبا هیچ کدام از این کارها اصولی و علمی نیستند! معماری داخلی علمی است که با یک سری اصول و قوانین به چیدمان و زیبا کردن خانه ها می پردازد. در واقع، معماری داخلی و دکوراسیون به خانه های ما رنگ زندگی می بخشند. طراحی معماری داخی و طراحی دکوراسیون به عنوان یکی از شغل های پردرآمد به حساب می آید و بازارکار مناسبی را دارد.

 

معماری داخلی و دکوراسیون؛ فقط زیبایی؟

شاید بسیاری از افراد تا اسم دکوراسیون را می شنوند به فکر تزیینات و زیبا کردن خانه با رنگ ها و ابزارهای متنوعی میفتند. اگر شما هم همین عقیده را دارید باید بگوییم که طراحی معماری داخلی و دکوراسیون فقط مربوط به زیبایی خانه ها نیستند!
ما در خانه های خود زندگی می کنیم و در شرکت و اداره ها کار می کنیم. این دکوراسیون و معماری داخلی است که به خانه ها، اداره ها، مطب ها پزشکان و … روحیه می بخشد. پس هنر و علم معماری داخلی فقط مختص زیبایی نیست. در واقع، اگر این علم با روانشناسی آمیخته شود می تواند حال شما را دگرگون کند.

علم طراحی معماری داخلی و دکوراسیون

شاید جالب باشد که بدانید طراحی داخلی و دکوراسیون یک علم تمام عیار هستند که می توانند در همه مکان ها مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه که معماری داخلی و دکوراسیون بیشتر در خانه ها و شرکت ها اجرا می شود؛ اما از این موضوع نباید غافل بود که این علم می تواند در بسیاری از مکان ها بسته به نوع مراجعه افراد مورد استفاده قرار گیرد و به طور مثال باعث افزایش درآمد آن مکان شود. اگر شما هم از علاقه مندان به حوزه ی کاری طراحی داخلی و چیدمان دکوراسیون منازل هستید، دپارتمان طراحی داخلی و دکوراسیون جهاد دانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی در دوره ی جامعی به آموزش اصول و دانش معماری داخلی پرداخته است که میتوانید پس از گذراندن این دوره آموزشی وارد بازارکار شوید.

معماری داخلی و دکوراسیون، مکمل یکدیگر

شاید تا به الان زیاد اسم معمار داخلی، طراح داخلی و یا فرد دکوراتیو را شنیده باشید، ولی دقیقا معنا و تفاوت هر کدام را درک نکرده باشید.
در واقع، معماری داخلی سعی می کند که یک نقشه مناسب را بکشد. طراح داخلی آن نقشه را بررسی
می کند و با توجه به علم خود از فضاهای داخلی خانه بهترین استفاده ها را می کند. فرد دکوراتیو کار نیز مسئول اجرای برنامه هایی است که یک معمار داخلی در نظر دارد. پس وظایف معمار داخلی و یک فرد دکوراسیون کار مکمل و مشابه یکدیگر هستند و اگر این دو علم با یکدیگر آموخته شوند می توانند در بازار کار بسیار محبوب واقع شوند. البته دوره های مختلفی برای آموزش یک معمار داخلی و دکوراسیون وجود دارند؛ اما یکی از بهترین این دوره ها، دوره معماری داخلی و دکوراسیون جهاد دانشگاهی شهید بهشتی می باشد که این دوره با کمک اساتید مجرب و با اصول علمی به افراد علاقه مند آموزش های لازم را می دهد.

شرح وظایف یک معمار داخلی و دکوراسیون کار

 •  شناخت کامل رنگ ها و تاثیر استفاده از آن در یک فضا
 •  آشنایی با بهترین نورپردازی های مناسب خانه ها و مکان های مختلف
 •  آشنایی کامل با هنر چیدمان مناسب و بهینه در یک فضای محدود
 •  آشنایی و توانایی لازم در نقشه کشی
 • آشنایی با بهترین متریال های موجود در بازار برای طراحی فضاهای داخلی خانه
 •  و …

چگونه یک معمار داخلی شوم؟

شاید بسیاری از افراد علاقه داشته باشند که معمار داخلی شوند. خوشبختانه بازار کار این شغل هم بسیار خوب است، ولی به دست آوردن این شغل به راحتی هم امکان پذیر نیست. اولین قدم برای اینکه یک معمار داخلی موفق شوید، این است که مهارت ها و علم لازم را کسب کنید. اگرچه رشته معماری داخلی و دکوراسیون در دانشگاه ها هم تدریس می شود؛ اما دوره های تخصصی در موسسات خصوصی و دولتی این علم را عملی تر آموزش می دهند.
دوره معماری داخلی و دکوراسیون جهاد دانشگاهی شهید بهشتی نیز یکی از بهترین دوره هایی است که در انتهای دوره به شما مدرک رسمی این شغل را می دهد. شما با در دست داشتن این مدرک می توانید به عنوان یک معمار داخلی در کلیه ی شرکت های خصوصی و دولتی مشغول به کار شوید.

مهارت های لازم برای یک معمار داخلی موفق

قبل از اینکه هر آموزش تخصصی در رابطه با معماری داخلی ببنید، باید از مهارت های لازم این شغل برخوردار باشید. یکی از اهداف دوره معماری داخلی و دکوراسیون جهاد دانشگاهی شهید بهشتی این است که افراد علاوه بر آموختن علم لازم، روش های استفاده از آن را نیز بیاموزند.
شغل طراحی معماری داخلی و دکوراسیون مانند هر شغل دیگری نیاز به یک سری مهارت هایی دارد که آن ها را برای آشنایی شما عزیزان به صورت زیر خلاصه کرده ایم.

 1.  به کارگیری ذهن خلاق: شما باید بتوانید بهترین ایده ها را از ذهن خلاق خود بگیرید و در شغل خود پیاده کنید.
 2. خوش قولی: شاید جالب باشد که بگوییم خوش قولی یکی از بهترین مهارت هایی است که شما باید به عنوان یک معمار داخلی داشته باشید، ولی سعی کنید همیشه این اصل را رعایت کنید و
  پروژه های خود را سر موعد تحویل دهید.
 3.  کنترل هزینه: شما باید با دانش خود از بهترین متریال ها، ولی با قیمت مناسب و با در نظر گرفتن بودجه خود استفاده کنید.
 4.  ارتباط اجتماعی: هر شغلی نیاز به ارتباط اجتماعی فعالی دارد، ولی یک معمار داخلی باید بتواند با بهترین کلام ها با مشتریان خود صحبت کند و به آن ها مشورت دهد.

 

چکیده مقاله

معماری داخلی یک علم تمام عیار و لازم برای تمام جوامع امروزی است. این علم در دانشگاه ها نیز آموخته می شود، ولی دوره های تخصصی معماری داخلی سعی می کنند که این دانش را به صورت علمی نیز به افراد بیاموزند. دوره معماری داخلی و دکوراسیون جهاد دانشگاهی شهید بهشتی یکی از بهترین دوره هایی است که تمام مهارت های لازم یک معمار داخلی را به شما می آموزد.

اشتراک گذاری: