تکنسین داروخانه و بازار کار آن

تکنسین داروخانه و بازار کار آن

تکنسین داروخانه، نیاز اساسی یک داروخانه موفق

تکنسین داروخانه

شاید بسیاری از افراد با واژه تکنسین آشنا باشند، اما ندانند که تکنسین داروخانه دقیقا به چه کسی گفته
می شود؟ این افراد زیر نظر دکتر داروخانه می توانند تمام کارهای داروخانه از جمله دسته بندی داروها، نسخه پیچی، دریافت نسخه و … را انجام دهند.
شاید شغل تکنسین داروخانه به عنوان یک شغل لازم و اساسی برای داروخانه ها به نظر نرسد، ولی باید بدانید که موفق ترین داروخانه ها، داروخانه هایی هستند که تکنسین های باسواد، با مهارت و موفق دارند.

وظایف تکنسین های داروخانه

وظایف تکنسین های داروخانه

قبل از اینکه از بازار کار تکنسین داروخانه صحبت کنیم، باید بگوییم که این افراد چه وظایفی در داروخانه دارند. وظایف تکنسین های داروخانه بسیار متعدد است، ولی برای آشنایی شما عزیزان تعدادی از این وظایف را ذکر می کنیم.

 • پذیرش نسخه و فراهم نمودن داروهای نسخه مورد نظر
 •  خواندن نسخه مربوط به بیماران در دفترچه بیمه
 • ارتباط پویا با مشتریان و دادن اطلاعات مورد نیاز به آن ها در رابطه با انواع داروها، مواد آرایشی و بهداشتی
 •  دریافت و دسته بندی های داروها در قفسه های جداگانه
 •  و …

تکنسین داروخانه و بازار کار آن

تکنسین داروخانه و بازار کار آن

تکنسین داروخانه و بازار کار آن بسیار ربط به مهارت های افراد آموزش دیده دارد؛ اما خبر خوش این است که با توجه به افزایش تقاضا داروخانه ها برای استخدام افراد متخصص و ماهر به عنوان تکنسین داروخانه،
می توانید به راحتی با یک مدرک معتبر و داشتن مهارت لازم در یک داروخانه به صورت پاره وقت یا تمام وقت استخدام شوید.
بازار کار این شغل در زمینه های مختلف و در شهرهای متنوع بسیار داغ است. همانطور که گفته شد به علت تقاضای بسیار زیاد مردم برای دریافت دارو، داروخانه های زیادی در سطح کشور قصد دارند که افراد ماهری را برای نسخه خوانی، نسخه پیچی و دادن اطلاعات لازم به مشتریان استخدام کنند.

چگونه یک تکنسین داروخانه شوم؟

چگونه یک تکنسین داروخانه شوم؟

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که برای کار کردن در داروخانه به عنوان این شغل نیاز به مدرک خاصی است؟ با چه مدرک دانشگاهی می توان در داروخانه مشغول به کار شد؟ متاسفانه جای خالی رشته تکنسین برای داروخانه در دانشگاه ها بسیار خالی است؛ اما خوشبختانه راهی برای آموزش افراد و دریافت مدرک مناسب با تکنسین های داروخانه وجود دارد.
تنها راهی که به شما اجازه می دهد در داروخانه کار کنید این است که در دوره های آموزشی تکنسین داروخانه شرکت کنید. یکی از بهترین دوره ها، دوره تکنسین داروخانه جهاد دانشگاهی شهید بهشتی است که توانسته است بهترین تکنسین های داروخانه را آموزش دهد.

چرا دوره تکنسین داروخانه جهاد دانشگاهی شهید بهشتی؟

چرا دوره تکنسین داروخانه جهاد دانشگاهی شهید بهشتی؟

دوره تکنسین داروخانه جهاد دانشگاهی شهید بهشتی، با به کارگیری استادان خبره و باسواد سعی داشته است که نیروهای با تجربه و خبره را برای استخدام داروخانه ها تربیت کند. شاید تقاضای استخدام تکنسین های داروخانه زیاد باشد، اما هیچ دکتر داروخانه ای اعتبار داروخانه خود را با استخدام یک فرد بی تجربه خراب نمی کند. پس بسیار مهم است که دقیقا در چه دوره تکنسین داروخانه ای شرکت می کنید و چه مقدار برای علم اندوزی در این راستا تلاش می کنید.

سرفصل های دوره آموزشی تکنسین های داروخانه

یکی از مهم ترین نکته هایی که باید در هنگام ثبت نام دوره به آن توجه کنید این است که چه سرفصل هایی توسط استادان دوره آموزشی به شما تدریس می شود؛ چرا که شما با هزینه ثبت نام دوره آموزشی باید به بهترین نحو از اطلاعات و محتواهای آموزشی آن دوره استفاده کنید.
به طور کلی شما باید در یک دوره آموزشی خوب تکنسین های داروخانه موارد زیر را به طور کامل بیاموزید.

 •  شناخت کامل انواع داروها، مضرات، معایب و بیماری های مرتبط به آن دارو
 •  شناخت کامل از انواع محصولات آرایشی و بهداشتی، محصولات پوست و مو و مضرات و معایب آن ها
 •  شناخت کامل انواع مکمل های دارویی ایرانی و خارجی، مواد تشکیل دهنده آن ها و مزایا و معایب هر کدام از آن ها
 • آموزش کامل به فرد در رابطه با تحویل نسخه، روش خواندن نسخه، انتخاب داروی مناسب متناسب با نسخه بیمار و تحویل داروها به بیمار
 •  آموزش مهارت کامل نسخه خوانی و نسخه پیچی
 • افزایش مهارت های اجتماعی افراد برای ارتباط بهتر با مردم و افرادی که به داروخانه مراجعه
  می کنند.
 •  آموزش انواع نرم افزارهایی که در داروخانه مورد استفاده قرار می گیرند.
 •  آموزش عمومی، اما کامل درباره داروهای ایرانی و خارجی
 •  آموزش کلی در رابطه با سیستم عملکردی بدن انسان و بیماری های شایع انسان
 •  و …

یک تکنسین داروخانه موفق باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

شما با شرکت در دوره تکنسین داروخانه جهاد دانشگاهی شهید بهشتی آموزش های لازم برای این شغل را دریافت می کنید و می توانید با دانش زیاد و کافی در یک داروخانه استخدام شوید؛ اما به غیر از مواردی که ذکر شد شما باید دارای مهارت های خاصی باشید تا روز به روز در کار تکنسین داروخانه موفق و موفق تر شوید.
به طور مثال شما باید بتوانید مهارت اجتماعی لازم برای برقراری با بیماران و افراد را داشته باشید یا آنقدر قوه شنوایی خود را تقویت کنید که حتی آرام ترین صحبت مشتری یا دکتر داروخانه را بشنوید. این
مهارت های فردی به شما کمک می کنند که در شغل تکنسین داروخانه و بازار کار آن موفق شوید و حقوق و مزایای بالایی را دریافت کنید. دپارتمان پزشکی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی با برگزاری دوره تکنسین داروخانه بصورت مقدماتی و پیشرفته به شما کمک خواهد کرد به راحتی بتوانید وارد بازارکار این حوزه شوید.

چکیده مقاله

در ایران شغل تکنسین داروخانه، یک شغل بسیار پر تقاضا و محبوب محسوب می شود. این افراد زیر نظر پزشک داروخانه می توانند کارهایی از قبیل نسخه خوانی، نسخه پیچی، دسته بندی داروها، مشورت به بیماران و … را انجام دهند. تنها راه برای استخدام در این شغل گذراندن دوره تکنسین داروخانه می باشد.

اشتراک گذاری: